Slabší koruna, trh s nemovitostmi a hypotéka - Hypoexpert.cz

Slabší koruna, trh s nemovitostmi a hypotéka

Intervence České národní banky s cílem oslabit korunu je diskutovaným tématem. Jaký dopad by to mohlo mít na hypoteční úvěry?

V návaznosti na oslabování koruny, které se zatím drží na hranici 27CZK/EUR postupně narůstají ceny nemovitostí. Výrazněji by se ale oslabování koruny na ceně nemovitostí projevit nemělo. Trh s nemovitostmi je natolik samostatný, že se ceny vyvíjejí spíše podle reálné nabídky a poptávky, než-li na základě kurzu koruny. Dokud bude přetrvávat pesimismus spotřebitelů, kdy se bojí o práci, neutrácejí ani neinvestují, bude se trh s realitami jen těžko odrážet ode dna.

Ceny nemovitostí a hypotéka

Přesto pozorujeme, že ceny nemovitostí začaly mírně růst. Pokračující mírný růst cen lze očekávat především v segmentu rezidenčního bydlení a investičních bytů. Z dlouhodobějšího hlediska by intervence České národní banky (ČNB) mohla mít negativní vliv na hypotéky, které by tak pro klienty o něco podražily.
Nelze ale přesně odhadovat, jak se bude vyvíjet konkurenční boj mezi bankami poskytujícími hypoteční úvěry a refinancování hypotéky, který je velmi významný pří stanovování nabídek jednotlivých bank.
Zdoj: novinky.cz

<- Zpět na úvod