Role registru při žádosti o hypotéku - Hypoexpert.cz

Role registru při žádosti o hypotéku

Při žádosti o hypotéku musíte bance prokazovat své příjmy. Ty prokazujete buď prostřednictvím formuláře potvrzeného Vaším zaměstnavatelem, nebo pomocí daňového přiznání. V momentě, kdy pro banku existuje nebezpečí, že jakožto žadatel o hypoteční úvěr nemáte své příjmy v pořádku anebo jste v minulosti měl nějaký problém se splácením úvěrů, hypoteční úvěr Vám pro svou vlastní bezpečnost odmítne poskytnout.

V České republice existují tři registry, do kterých mají banky možnost nahlížet a sledovat tak morálku žadatelů o hypoteční úvěr.

Patří mezi ně:

Bankovní registr klientských informací (CBCB)

Nebankovní registr klientských informací (CNCB)

Solus

 

V jednotlivých registrech, ať už bankovní či nebankovní povahy, jsou uchovávány údaje o Vašich bankovních prohřešcích a pochybeních. Liší se ale doba, po kterou jsou tyto informace uchovávány. Jak bankovní, tak nebankovní registr uchovává údaje po dobu 4 let. V případě Solusu je to o rok méně.

Proč je ukládání dat o bonitě klientů tak důležité?

Odpověď je snadná. Jde o hodnotnou informaci pro poskytovatele úvěrů, protože klient, který měl v posledních čtyřech či třech letech problémy se splácením úvěru, nebývá pro banky tak atraktivní.

<- Zpět na úvod